StJohnGreekOrthodoxChurch_Priests.jpg

PRIESTS

CURRENT PRIESTS
StJohnGreekOrthodoxChurch_Priests_FrApos

Priest in Charge

Since 01.08.2020

FORMER PRIESTS

(by the sign of the cross it means they departed)

+ Archimandrite Nikiforos Kykkotis
01.06.1966 - 30.09.1967


+ Archimandrite Leontios Aristotelous
01.10.1967 - 05.12.2001


Presbyter Theodosios Constantine
23.06.1985 - 01.08.1990

 
+ Presbyter Kyriacos Petrou
01.09.1990 - 12.09.1997

Presbyter Stefanos Chrysanthou

27.12.2000 - 02.08.2004

Archimandrite Spyridon Katramados
01.02.2002 - 14.07.2002


Archimandrite Theophilos Lemontzis
01.08.2002 - 15.09.2002


Archimandrite Ignatius Keranis
01.08.2003 - 01.09.2004

Presbyter Julian Ichim

25.08.2007 - 15.04.2008

 

Archimandrite Seraphim H. Papathanasiou

01.11.2006 - 30.06.2013

Archimandrite Theofanis Petrou

01.09.2004 - 31.10.2006

01.08.2017 - 07.08.2020

Presbyter Pavlos Grigoriou

04.04.2009 - 03.10.2021

+ Protopresbyter Andreas Hadjisavvis

20.10.1992 - 15.10.2021